محمود صادقی: مردم با انتخاب خود نشان دادند مسیر عقلانیت و اعتدال را ترجیح می‌­دهند

شفقنا- نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم در انتخابات نشان دادند که مسیر عقلانیت و اعتدال را ترجیح می­دهند اظهار کرد: انتخاب آقای روحانی بیش از اینکه رأی به یک شخص باشد رأی به یک گفتمان و رویکرد بود. مردم با این مشارکت گسترده نشان دادند به رغم بعضی فشارهایی که از لحاظ اقتصادی تحمل می‌کنند اما مسیر عقلانیت و اعتدال و همچنین تعامل سازنده با دنیا را ترجیح می‌دهند.

دکتر محمود صادقی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا اظهار کرد: ایران از جمله کشورهایی در منطقه خاورمیانه است که دموکراسی را تجربه کرده است. حدود چهار دهه که از انقلاب می‌گذرد به طور میانگین سالی یک انتخاب در سطوح مختلف مجلس و ریاست جمهوری برگزار می‌شود و ۲۹ اردیبهشت دو انتخابات شهر و روستا و ریاست جمهوری برگزار شد و در دورترین نقاط کشور این فرصت را فراهم کرد که مردم در آن مشارکت داشته باشند و این انتخابات نقش زیادی در مشارکت گسترده مردم در امور اجتماعی و سیاسی دارد.

او تصریح کرد: دولت آقای روحانی در چهار سال گذشته عملکردی را داشت که با چالش رو به رو بود و باید از عملکرد خود دفاع می‌کرد و در مقابل هم آقای رییسی بیشتر در قامت کاندیدای منتقد از عملکرد دولت ظهور کردند که نهایتا این مردم بودند که در یکی از بی‌سابقه‌­ترین انتخابات با میزان مشارکت بالای چهل میلیون رأی دهنده، آقای روحانی را انتخاب کردند. انتخاب آقای روحانی بیش از اینکه رأی به یک شخص باشد رأی به یک گفتمان و رویکرد بود، رویکردی که در سال ۹۲ آن را ترجیح داده بودند. این گفتمان در روابط بین‌الملل معتقد به تعامل فعال با دنیا و در روابط داخلی هم تأکید بیشتر به حقوق و آزادی سیاسی دارد. در مجموع با این مشارکت گسترده مردم ایران نشان دادند به‌رغم بعضی فشارهایی که از لحاظ اقتصادی تحمل می‌کنند اما مسیر عقلانیت و اعتدال و همچنین تعامل سازنده با دنیا را ترجیح می‌دهند.

صادقی ادامه داد: در کنار انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات شوراها هم با شور و هیجان و مشارکت بسیار وسیع مردم برگزار شد و تقریبا آرایش شورای شهر را در شهرهای بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز به سمت اصلاح‌طلبی تغییر داد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر این انتخاب در جایگاه بین‌المللی ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود دولت آقای روحانی با پشتوانه قوی مردمی بتواند برنامه‌­های خود را در سطح خارجی و بحث برجام و تعامل سازنده با کشورهای منطقه و دنیا دنبال کند و در حوزه سیاست داخلی هم با پشتوانه‌ای که آقای روحانی به دست آورد، بیشتر می‌تواند بعضی از چالش­های حوزه سیاست داخلی را حل کند. در عرصه اقتصادی هم با کاهش نرخ تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی پیش‌بینی می‌شود دولت در دوره بعدی با شتاب بیشتری برنامه خود را به پیش ببرد.

صادقی بیان کرد: من فکر می‌کنم حضور بسیار گسترده مردم چه در داخل و چه در خارج از کشور و حتی حضور کسانی که دید اپوزیسیون داشتند، نشان می دهد که ایرانیان به نظام جمهوری اسلامی اعتماد دارند و خصوصا با انتخاب آقای روحانی این پیام به دنیا ارسال شد که این دولت از پشتوانه عظیم مردمی برخوردار است و در شرایطی که منطقه گرفتار بی ثباتی و ناامنی شده، ایران یکی از با ثبات­ترین کشورهاست و به رغم اینکه بین جناح‌های سیاسی یک رقابت داغ و حساس شکل گرفته بود اما کوچکترین بی‌ثباتی و ناامنی در کشور بروز نکرد و این پیام را می‌دهند که جمهوری اسلامی یک نظام باثباتی است که می­تواند چالش­های خود را مدیریت کند، در تعاملات بین‌المللی و منطقه‌ای با این پشتوانه عظیم مردمی تاثیرگذار باشد و الگوی نظام دموکراتیک دینی به ویژه برای کشورهای اسلامی و منطقه باشد.

او بازگشت ایران به زندگی عادی بین‌المللی را یکی از چالش­های ایران دانست و اظهار کرد: مهمترین بحث ما باز هم روند بازگشت ایران به زندگی عادی بین‌المللی است. بعد از توافق هسته‌ای، ایران در عرصه سیاست بین‌المللی از انزوا خارج شد اما مشکلی که الان با آن روبه رو هستیم مواضع رییس‌جمهور جدید آمریکاست که یکی از مهمترین چالش­های ماست. الان دولتی که روی کار آمده است همان دولتی است که توانست در عرصه بین‌الملل این چالش­ها را حل و به یک توافق بین المللی دسترسی پیدا کند و پیش بینی می‌شود چنین دولتی با همان رویکرد، بهتر می تواند اجرای برجام را پیگیری کند.

او در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من دولت آقای روحانی با توجه به گرایش ترامپ و لابی اسراییل در آمریکا و تهدیدی که در پایبند ماندن ایالات متحده در برجام وجود دارد، می‌تواند موفق‌تر باشد و دنیا هم می‌تواند روی آن حساب کند. اما در حوزه منطقه‌­ای هم تهدیدهایی از جهت مناسبات ایران با خاورمیانه وجود دارد از جمله، موضعی که ایران در بحث مناقشه سوریه و اعراب دارد و مساله رژیم اسراییل و فلسطین همه جزو نقاط چالشی است که ایران در سیاست خارجی با آنها سروکار دارد و به نظر من این پشتوانه و حضور گسترده بالای چهل میلیونی مردمی می­تواند این پیام را به دنیا بگوید که ایران از یک نظام با ثبات و مقتدری برخوردار است و همچنین می­تواند در معادلات بین­المللی نقش تعیین کننده­ای داشته باشد.

منبع نوشته:http://fa.shafaqna.com/news/383084/

مطالب مرتبط