سر لیست شوراها هنوز مشخص نشده است: چینش لیست اصلاح طلبان بر پایه تخصص گرایی و رای گیری بوده است

دکتر محمود صادقی با بیان اینکه چینش افراد در لیست ۲۱ نفره شورای اسلامی تهران براساس تخصص گرایی منتشر شده است گفت:

🔹تمامی افراد در فضایی کاملا دموکراتیک و براساس شایسته سالاری و در نهایت رای گیری انتخاب و در لیست وارد شدند.
🔹طبق برنامه هایی که از قبل مدون شده بود این لیست براساس حوزه های تخصصی ۹ و ۱۰گانه اعم از محیط زیست، عمران، مدیریت شهری، حقوق و … تایید شده است. ضمن آنکه اصل حضور زنان و مردان جوان در بدنه لیست اصلاح طلبان نیز از اولویت های حضور در انتخابات و جایگذاری افراد در این لیست بوده است.

🔹با توجه به تعدد نفرات و حضور حدودا ۸۰۰ نفر نامزدهای اصلاح طلب برای شرکت در انتخابات شورای شهر تهران و قرار گرفتن در لیست مقرر شد تا با این نفرات با رای گیری و در فضایی کاملا دموکراتیک منتخب و در لیست نهایی قرار گیرد.

🔹در هیات رئیسه و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان پایه آرا به رای گیری براساس دو برابر بودن تایید شد وافرادی که در حال حاضر در لیست ۲۱ نفره شورای اسلامی تهران قرار گرفتند نسبت به آرای اخذ شده و اولویت های تخصصی نفرات حاضر با حداکثر آرا قبول و در لیست وارد شدند.

🔹عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در خصوص اینکه گمانه زنی ها برای معرفی سرلیست اصلاح طلبان بر این پایه بوده است که مهندس هاشمی با عنوان سرلیست قرار گیرد گفت: هنوز تصمیم گیری جدی برای انتخاب سرلیست انجام نشده است.

🔹صادقی در پاسخ به اینکه در فرایند انتخابات درون گروهی اصلاحات برای ورود نفرات به لیست ۲۱ نفره اعتراضی از سوی کاندیداها به وقوع پیوسته یا خیر گفت: به دلیل اینکه انتخابات نفرات در فضایی کاملا دموکراتیک و روشن برگزار شده اعتراضی حادث نشده است اما امکان اینکه فردی نسبت به اولویت ها و خروجی آراء رضایت کامل نداشته باشد وجود دارد که این امر نیز موضوعی طبیعی است.

🔹اگر نامزدهای حاضر در لیست به هر دلیلی با مشکلی مواجه شوند مقرر شده است تا نفر بعدی جایگزین شود؛ ضمن آنکه این موضوع در تمام ابعاد در جلسه مطرح و مصوب شد و طبق اعلام نظرات مطروحه نفر جایگزین به همان میزان آراء ثبت شده وارد لیست شود.

💠محمود صادقی، عضو شورای عالی اصلاح طلبان با بیان اینکه قرار نیست تغییراتی در لیست نهایی داده شود، به ایران می گوید:

🔹امکان تغییر لیست فقط در حدی است که یکی ازافراد نهایی شده، به هر دلیلی کنار برود، در اینصورت فرد بعدی که امتیاز بالاتری نسبت به دیگران کسب کرده، جایگزین می شود.

🔹در انتخاب اولیه ما معروف صمدی بود، اما از سوی هیات نظارت متوجه رد صلاحیت ایشان شدیم و مرتضی الویری را جایگزین ایشان کردیم. خب ایشان سابقه اجرایی بالایی داشت، اما تایید صلاحیتشان نهایی نشد. البته این به معنای این نیست که هر فردی که رد صلاحیت شده، لزوما در لیست هم امتیاز بالایی کسب کرده باشد، چه بسا افرادی که تایید می شدند، اما امتیاز کمتری هم داشتند.

🔹بنده از التزام به ساختار و سازو کاری که برای تعیین اعضا، ایجاد شده بود، همچنان دفاع می کنم و معتقدم اگر این سازوکار را پذیرفته ایم باید خروجی را هم بپذیریم و گرنه زیر سوال بردن لیست، کاری اخلاقی و رفتاری مدنی نیست. البته این لیست ، لیست ایده آل من هم نیست و حتما نقص هایی دارد. حتی بنده به افرادی رای داده ام که رای نیاورده اند. اما من فقط یک رای داشتم و باید به رای سایر اعضا هم احترام گذاشت!

🔹افراد متقاضی براساس شاخص های تعیین شده ، امتیاز بندی و در ۱۰ گروه تخصصی همچون محیط زیست، عمران و شهرسازی، حقوق، فرهنگی آموزشی و مدیریت شهری دسته بندی شدند و در هر مرحله با رای گیری در هیات رییسه به مرحله بالاتر آمدند و در نهایت در شورای عالی رای گیری شد و ۲۱ نفر انتخاب شدند. درحقیقت خروجی لیست، براساس امتیازبندی و رای گیری بوده و در کنار آن سهمیه ۵۰ درصدی جوانان و زنان و حتی یک سهمیه برای شهرری هم در نظر گرفته شده است.

🔹اتفاقا چهره های سرشناس زیادی در لیست قرار گرفته اند، اما نباید توقع داشت که همه چهره های شناخته شده باشند. چراکه ما به چرخش نخبگان و متخصصان معتقدیم. مثلا “ناهید خداکرمی”، دکترای بهداشت محیط دارد و رای بالایی آورده است. یا “علی اعطا”، جزو جامعه مهندسین مشاور است. خب این افراد هم تجربه و هم تخصص دارند و امتیاز بالا کسب کرده اند.

🔹باید بگویم که ما زمان زیادی را صرف دسته های تخصصی کرده ایم و هر دسته دارای یک وزن شده تا توزان به لحاظ کمیسیون های شورا و نیازهای شهرداری ایجاد شود. بنابراین ممکن است در یک دسته، چهره های شاخص زیادی باشند، اما فقط یک نفر باید انتخاب شود. مثلا در دسته حقوق ، نظر من بر ۲ نفر بود. اول هم دو سهمیه قائل شدیم، اما در نهایت مجبور به انتخاب یک نفر شدیم که “ابراهیم امینی” انتخاب شد.ایشان هم خوشنام و هم با سابقه درخشان هستند و نماینده اصلاح طلبی هستند که هزینه داده اند! پس در مجموع کار خوبی انجام شده، اما فضاسازی هم صورت گرفته است.

🔹اگر هر کدام از اعضای شورا و برخی اعضای هیات رییسه اختیار فردی و شخصی داشتند، ممکن بود این لیست را نچینند ، چراکه هر فرد، سلیقه خاص خود را دارد. خود من هم قائل به ورود افراد با محبوبیت اجتماعی بالاتر بودم، اما فقط یک رای داشتم.

مطالب مرتبط