(شاخه دانشجویی ستاد انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها): بیانیه حمایت دانشجویان جمعی از دانشگاه های دولتی و آزاد از دکتر روحانی

بسمه تعالی
وَقُل رَبِّ اءَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَاءَخْرِجْنی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَناً نَّصِیراً (آیه ۸۰ سوره‌ی اسرا)
و بگو: پروردگارا! مرا با ورودی نیکو و صادقانه وارد (کارها) کن و با خروجی نیکو بیرون آر و برای من از پیش خودت سلطه و برهانی نیرومند قرار ده.
با گذشت سالها هنوز هم نام جنبش دانشجویی برای بسیاری از مردمان این مرز و بوم، عظمت تلاش های بی دریغ دانشجویان را در مسیر آزادی خواهی و تحقق مطالبات عدالت جویی یادآور می شود. دانشجویان آزادیخواهی که همیشه در پی تحقق حقوق شهروندی مردمان ایران ‌زمین بودند؛ هیچ گاه در مسیر تحقق کامل مطالبات متعالی خود، دغدغه های معیشتی مردمان سرزمین خود را از سر واننهادند. دانشجویان دیروز هنوز رویداد بزرگ و تاریخی دوم خرداد ۷۶ را به خاطر دارند. رویدادی که برای خلق امید و فردایی روشن، پیشگام دعوت از مردی صادق برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری شدند تا سرنوشت خویش را با دست مردمان خویش رقم بزنند.
در امتداد آن روزهای آفتابی، اکنون نیز روزنه ی‌ امید به‌سوی آینده‌ای روشن پدیدار است تا در آن شاهد امتداد هرچه بیشتر تشعشعاتی باشیم که آفتاب ما آن را در سالیان گذشته تاباند. امروز شاهد حضور مردی هستیم که همان تواضع آفتاب اصلاحات، صبوری پیشوای اعتدال و بصیرت سبز قامتان را برای ما یادآوری می کند؛ هرچند در این برهه حساس، فقدان حضور پیشوای اعتدال، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (ره) به روشنی احساس می‌شود؛ ولی خوشحال هستیم شاگردان زیادی را تربیت کرد که امروزه، راه آن سفر کرده را ادامه می دهند و بر آنند تا ایران عزیزمان، مسیر اعتدال را بپیماید و از هرگونه افراط و تفریط بپرهیزد.
جناب آقای روحانی ما به‌ عنوان شاخه دانشجویی ستاد انتخاباتی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها به نمایندگی جمعی از دانشجویان کل کشور، – کاملا مستقل و بدون هیچ هدایت از بالا توسط حزب یا تشکلی- قصد داریم با بیانی روشن و شفاف و با پرهیز از کلی‌گویی، زوایایی از وضعیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر فضای دانشگاه‌ها و آنچه که در دوره‌های قبل بر ما گذشته را شرح دهیم:
ناکارآمدی محسوس بخشی از بدنه مدیریتی جامعه دانشگاهی آن دوره بر احدی پوشیده نیست که علاوه بر مدیریت ناقص و آکنده از بی تدبیری و بروز اشتباهات مکرر در آن حوزه های مدیریتی، مدیریت‌های مغرضانه و عاری از هرگونه احترام به ساحت شایسته دانشجویان، بسیار آزاردهنده می‌نمود. برخورداری دوستان و آشنایان برخی از افراد دارای نفوذ در دانشگاه‌ها در جذب اعضای هیأت ‌علمی و واگذاری مناقصه‌ها و مزایده‌ها آن‌قدر مشهود و چشمگیر بود که نیاز به هیچ توضیحی ندارد و اثرات و تبعات آن تا سالیان دراز بر بدنه جامعه دانشجویی مشهود خواهد بود.
جو خفقان در آن زمان، بی‌توجهی به جامعه دانشجویی و کارشکنی‌های صورت گرفته در دانشگا‌ه‌ها، نه‌تنها باعث تنزل چشم‌گیر فعالیت‌های دانشجویان در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شده است؛ بلکه موجب دلسردی هرچه بیشتر دانشجویان دلسوز و دغدغه مند در محیط دانشگاه‌ها شد. شرایط نابسامان محیط دانشگاه، مخصوصا محیط خوابگاهی و به‌ ویژه وضعیت اسفناک تغذیه و سایر امکانات رفاهی، حاصل مدیریت غلط و قرون ‌وسطایی آقایان بود؛ اما با وجود این وضعیت که هنوز به طور کامل پایان نیافته و با این اوصافی که شرح کوچکی از آن رفت، با توجه به اقدامات مثبت صورت گرفته توسط دولت جنابعالی در چهار سال گذشته که توجه خاصی را به دانشگاه‌ها مبذول داشتید، بنا به شرایط و مقتضیات زمانه، کارنامه مثبت دولت شما، امید به پایان یافتن کامل این وضعیت و نیز دلایل عقلانی که اشاره‌ای کوچک به آن خواهیم داشت، حمایت خویش را از جنابعالی اعلام می‌کنیم:
✅ از روحانی حمایت می‌کنیم تا آنان که اختلاس‌گران از آستین‌شان بیرون زدند، دوباره بر اریکه قدرت تکیه نزنند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا عده‌ای چماق به دست به روش گاز انبری، سردمدار اعتلای فرهنگ در فضای مقدس دانشگاه نشوند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا آنانی‌که دورهمی‌هایشان هم کم نیست و مصداق خودگویی و خودخندیست، فقر را با اسراف خویش مانند نقل ‌و نبات میان خلق‌الله توزیع نکنند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا عده‌ای با تفسیر نابخردانه از دین با نام امر به ‌معروف، مردم را تحت فشار قرار ندهند و به زور به بهشت نبرند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا فضای امنیتی بر ساحت مقدس دانشگاه حاکم نشود.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا عده‌ای معلوم‌الحال، با ادبیات پوپولیستی، عامه مردم را نفریبند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا کسانی که به هیچ صراطی مستقیم نیستند و روزنامه‌هایشان هر روز یک‌جانبه‌تر و دبستانی‌تر می‌شود، بر جامعه حاکم نشوند.

✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا هرگونه وعده وسوسه‌انگیز و غیرعقلانی، دیگر بار ما را به خود فرا نخواند.
✅از روحانی حمایت می‌کنیم تا کرامت و شان بانوان سرزمین‌مان پاس داشته شود.
✅از دکتر روحانی حمایت می‌کنیم، چون نیمه‌راهیم و هیچ‌وقت به عقب برنمی‌گردیم…
⏪ دوباره می خواهیم،
دوباره می نویسیم،
دوباره می گوییم:
از آنجایی که هیچ طیف و گروهی از جامعه به‌ اندازه جامعه دانشجویی گسترده نیست؛ لذا باید انتظار داشت که به همان اندازه نیز طیف گسترده‌تری از مطالبات را خواستار باشد. ما به ‌عنوان شاخه دانشجویی ستاد انتخاباتی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها به دنبال اعلام حمایت قاطع خود از دکتر روحانی خواسته‌ها و مطالبات خود را از دولت ایشان به شرح زیر بیان می‌کنیم:
– رفع حصر از فرزندان راستین ملت ایران؛
– آزادی زندانیان سیاسی، فعالین مدنی و فرهنگی دربند؛
– فراهم نمودن زمینه‌های اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی؛
– تشکیل کمیسیون رفع مطالبات دانشجویان در تمامی حوزه‌ها (سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، صنفی و…). در وزارت علوم؛
– قطع دست‌های نامرئی، پشت پرده و خودکامه فرا دانشگاهی از دانشگاه‌ها؛
– پیگیری جدی بورسیه‌های غیرقانونی و اخراج تمام افرادی که از این طریق جذب دانشگاه‌ها شده‌اند؛
– انتخاب وزیر علوم توسط جامعه دانشگاهی؛
– انتخاب ریاست دانشگاه‌ها با رای مستقیم اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و دخیل نمودن آرا و نظرات دانشجویان در این زمینه؛
– توجه به معیشت دانشجویان و اختصاص دادن بودجه مناسب به این قشر آسیب‌پذیر؛
– پرداخت حق پژوهانه دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌صورت حقوق (نه به‌صورت وام آن هم سه ماه یک بار و با بازپرداخت سود ۴ درصد)؛
– رفع مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به‌صورت حق‌التدریسی (حق‌التبعیض) مشغول به تدریس هستند (بدون بیمه، حقوق اندک و …..)؛
– استفاده از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در پژوهشکده‌ها و نهادهای مربوطه؛
– لغو نظارت فراقانونی و فرادانشگاهی بر نشریات دانشجویی و حمایت هر چه بیشتر از کانون‌های فرهنگی-اجتماعی، شورای صنفی و انجمن‌های سیاسی فعال در دانشگاه‌ها؛
– رفع نابرابری جنسیتی از دانشگاه‌ها؛
– انتصاب مدیران دانشگاهی بر اساس توانایی و شایسته‌سالاری نه بر اساس جنسیت؛
– حمایت جدی وزارت علوم از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، دوره‌های شبانه و پردیس دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور در قالب سهیلات بلندمدت.
و سخن آخر اینکه جناب آقای دکتر روحانی، در حالی که در سالیان گذشته عدهای در جامعه دانشگاهی به تریبون و قلم رسیده‌اند و حاضرند برای بقای رفقای خود حنجره پاره کنند و از پشت بلندگوهایشان آن‌چنان فضا را مبهم کنند که صدای عامه دانشجویان به شنوایی نرسد، از شما می‌خواهیم که قاطبه جامعه دانشجویی کشور را که همواره اصلی‌ترین پایگاه اصلاح‌طلبی و اعتدال گرایی در کشور بوده و تاریخی‌ترین مطالبات را داشته؛ ولی متأسفانه مورد بی‌مهری‌های فراوان قرار گرفته است بیشتر مورد توجه قرار دهید تا زین پس منافع دانشجویان بر منافع اشخاص ارجح باشد.
پانزدهم اردیبهشت ۹۶
شاخه دانشجویی ستاد انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط